Mimo upływu osiemdziesięciu lat od napaści Związku Sowieckiego na Polskę nie doczekaliśmy się pełnej analizy skali i skutków kolaboracji mniejszości narodowych z agresorem.

Powstałe dotychczas publikacje skupiają się na kolaboracji, do której dochodziło przede wszystkim na Kresach Wschodnich II RP1. Nadal jednak brak całościowych opracowań odnoszących się do skali i skutków tego zjawiska. Wtargnięcie wojsk sowieckich na tereny Polski oraz towarzyszące mu reakcje komunistów i mniejszości narodowych są nadal pomijane przez wielu historyków.

Analizując kwestie związane z postawą mniejszości narodowych wobec wkraczającej Armii Czerwonej, musimy mieć świadomość bardzo złożonych relacji narodowościowych w całym okresie międzywojennym. Stosunek części mniejszości do państwa polskiego był wręcz wrogi. Niebagatelnym czynnikiem było ogromne zróżnicowanie grup narodowościowych pod względem zawodowym, politycznym i społecznym. Wśród Ukraińców i Białorusinów istniały zarówno środowiska dążące do budowy autonomii w ramach ścisłej współpracy z II RP, jak i występujące z koncepcjami całkowitego oderwania się od państwa polskiego, a tym samym życzliwe każdej obcej sile pozwalającej zrealizować ten cel2. Nieco innymi kalkulacjami kierowała się ta część ludności żydowskiej, która była związana z ruchem komunistycznym. Wkroczenie Sowietów dawało jej nadzieję na realizację wyczekiwanej rewolucji na wzór bolszewicki. Podobnie jak polskim komunistom.

Cios w plecy

Armia Czerwona, realizując podpisany w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow, 17 września 1939 r. przekroczyła granicę II Rzeczypospolitej z zamiarem zajęcia terenu do linii rzek: Pisy, Narwi, Wisły i Sanu. Obaj agresorzy 28 września zawarli w Moskwie kolejny układ, który określał nową granicę wpływów, doprecyzowany podpisanym kilka dni później protokołem uzupełniającym. Ograniczenie sowieckich zdobyczy terytorialnych do linii Curzona – czyli do Bugu, a nie Wisły – umożliwiało zapewne Stalinowi łatwiejsze posługiwanie się argumentem rzekomej obrony mniejszości narodowych.

Read more ...

Napisała do nas Czytelniczka.

Jak zauważa kobieta, od pewnego czasu obserwuje niepokojący trend w rejonie Parku Rataje i osiedla Powstań Narodowych. - Myślę, że warto nagłośnić sprawę zachowań dzieci z Ukrainy, które ostatnimi czasy stały się nad wyraz agresywne i zaczepne w stosunku do dzieci polskich - relacjonuje.

- Będąc z córką, która ćwiczy na parkurze na osiedlu Powstań Narodowych, widziałam jak grupa ukraińskich dzieci biegała z nożem w ręku. Nóż mały aczkolwiek uważam to za niepojęte. Dzieci te od dłuższego czasu terroryzują dzieci polskiego pochodzenia: zaczepiają, strzelają do nich pistoletami na kulki, niszczą wszystko co napotkają na swojej drodze - dodaje. - Dziecko na pytanie po co mu nóż odpowiada, że ma go aby ostrzyć patyki. Uważam, że nigdy nie wiadomo co się może stać i może warto aby miasto czy spółdzielnia w końcu zajęła się monitoringiem w Parku Rataje, a policja zaczęła tędy raz po raz się przechadzać - kończy.

Read more ...

   Te rasistowskie brednie tych przestępczych idiotów, którzy tu opublikowali — na stronie nominalnie instytucji państwowej, jaką jest rzekoma „policja” — są nie tylko mową  nienawiści, formą stosowania broni psychologicznej włącznie, tu wymierzonej w dzieci polskie, ale groźbami karalnymi. Tu nawet „policja” tymi groźbami terroryzuje rodziców względem ich metod wychowawczych wobec ich własnych dzieci, a czym otwiera drogę do dziecięcego nierządu i pedofilii, a co jest otwartym celem LGBT Plus, Plus.

   „Policja” w Polsce to organizacja przestępcza, która przestępczo mnożąc przypadki życia publicznego Polaków podlegające nieodwołanym karom, pozostaje absolutnie, przyzwalająco bezczynna wobec zbrodni żydowskich na narodzie Polskim, a teraz super przestępczości ukraińskiej, a co jest formą sponsorowanego przez państwo banderowskiego terroru wymierzonego w Polaków.

   My jednak odpowiadamy: Wszyscy winni terroru będą postawieni przed sądami polowymi, wierzymy, że ten czas nadchodzi. Sądy polowe są humanitarne. Bardzo humanitarne, bo trwają krótko, a latarni ci u nas dostatek.

 

Red. Gazeta Warszawska

 

+

 

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści (ang. International Day for Countering Hate Speech) obchodzony jest na świecie w dniu 18 czerwca po raz trzeci. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które przyjęło rezolucję w sprawie promowania dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego oraz tolerancji w przeciwdziałaniu mowie nienawiści. Jest on odpowiedzią na wszechobecne na świecie, w tym także w Polsce, zjawisko mowy nienawiści. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na ten problem oraz ograniczenie skali tego procederu.

Obchodzony 18 czerwca Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez ONZ. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że mowa nienawiści jest wszechobecna we współczesnym świecie, w każdym praktycznie obszarze naszego życia. Choć nie stworzono w polskim systemie prawnym odrębnej regulacji dotyczącej stricte mowy nienawiści, to są zachowania z nią związane wyczerpujące znamiona przestępstwa.

Społeczna akceptacja mowy nienawiści może prowadzić do utrwalania się stereotypów i uprzedzeń. Skutkiem braku właściwej reakcji na to zjawisko mogą być także tzw. przestępstwa z nienawiści (ang. hate crimes).

Read more ...
  1.   2 Comment
  2.   1610 Views
  Jhfdghgxc — My jednak odpowiadamy: Wszyscy winni terroru będą postawieni przed sądami polowymi, wierzymy, że ten czas nadchodzi. Sądy polowe są humanitarne. Bardzo humanitarne, bo trwają krótko, a latarni ci u nas dostatek. OJ TAK , TAK , JAK NASZYBCIEJ MUSZĄ POWSTAĆ TAKIE REGIONALNE SĄDY POLOWE BO ......
  Jvccvv — GDY STWIERDZAM U OBYWATELA -PACJENTA KOMPLETNY ZANIK CZYNNIKA" nienawiści ", BRAKU KRYTYCYZMU DO WROGICH POLSCE GRUP TERRORYSTYCZNYCH np; syjonistuw i ich synagogi , dewiantów sexualnych, NACHODŹCÓW, KIERUJĘ TAKICH NIESZCZĘŚNIKÓW NA PILNE TERAPIE PSYCHOLOGICZNE BO TO JEST OBJAW KRYTYCZNEGO ......

Wygląda jak fake, ale w polin rzeczywistość przechodzi wszelkie science fiction.

 

Red. Gazeta Warszawska

+

 
Polski rząd szykuje rewolucję, do której w sposób szczególny będą musieli się przygotować rolnicy ogrzewający domy piecami na węgiel. Zmiany mają wejść w życie już za dwa miesiące!

Od kiedy nie będzie można palić węglem?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowe rozporządzenie, z którego wynika, że od 31 sierpnia br. ma zostać wprowadzony pierwszy zakaz sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych. Ze sprzedaży zostaną wycofane typy węgla:

  • niespełniające wymagań jakościowych dla paliwa stałego, przeznaczonego do wykorzystania w gospodarstwach domowych i instalacjach spalania o mocy mniejszej od 1 MW.
Read more ...
  1.   2 Comment
  2.   1645 Views
  Mvcvv — "WYCOFAĆ", EXTERMINOWAĆ CZEBA, i NALEŻY DZISIEJSZYCH POJEBÓW Z wiejskiej KLANÓW, ZDRAJCÓW NA TELEFON Z Berlina, bruxeli POLSKIEJ RACJI STANU, wiosna,lato wasze, ZIMA BĘDZIE NASZA .!!!!!!! PIEPSZONI MATACZE, OSZUŚCI, ZŁODZIEJE, PADALCE, ŹYGAĆ SIĘ WAMI CHCE JAK TYLKO WIDAĆ NA EKRANIE TEL......
  Eryk — a za Adolfa węgiel był, co za czasy idiotów teraz...

Szpital w Pabianicach ukarany za odmowę aborcji.

 
NFZ ukarał Pabianickie Centrum Medyczne 550 tys. zł kary za odmowę wykonania aborcji. Poinformowała o tym w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Szpital w Pabianicach nie zgadza się z karą i zapowiada wystąpienie do sądu przeciwko NFZ.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w poniedziałek, że departament kontroli NFZ prowadzi postępowania kontrolne odmów aborcji i 13 czerwca zakończył taką procedurę w Pabianickim Centrum Medycznym. Skutkiem kontroli było nałożenie na szpital kary 550 tys. zł.

 

Pabianickie Centrum Medyczne potwierdziło, że w 2023 r. NFZ prowadził kontrolę na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Postępowanie dotyczyło realizacji i rozliczania świadczeń udzielonych pacjentce i zakończyło się nałożeniem kary umownej.

Szpital nie zgadza się nie tylko z decyzją NFZ, ale też z ustaleniami kontroli w placówce. Rzecznik prasowa szpitala Patrycja Socha przekazała PAP stanowisko Pabianickiego Centrum Medycznego wobec nałożonej na placówkę kary.

Read more ...
  1.   2 Comment
  2.   1142 Views
  Renée77 — żadne bluzgi nie pomogą a jedynie zwalenie pomników judasza z Wadowic...
  Jhgbnn — Na tych ŚCIERWACH z nfz -tu, "sejmu", nierządu FÜHRERA twuska, należy dokonać jak najszybciej ABORCJI NA TYCH OSOBNIKACH, TAK SAMO JAK SIĘ ZABIJA POLSKĄ WIEPSZOWINKĘ!!!!! - A TAK SIĘ DZIEJE Z POWODU syjonistów-faszystów którzy już oficjalnie pokazują co wolno w Polsce a co nie będzie......