Grupa mieszkańców Kielc chce budowy w stolicy województwa pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Rozstrzygnięty został już konkurs na projekt artystyczny monumentu, który miałby stanąć na Skwerze Szarych Szeregów.
Autorami zwycięskiej koncepcji są Kinga Smaczna-Łagowska i Albert Kozak z Warszawy. Zygmunt Pęksyk, członek komisji konkursowej tłumaczy, że choć zaprezentowana forma jest dosyć surowa, to idealnie oddaje powagę i emocje związane z tragicznymi kartami naszej historii. Sam pomnik ma kształt prostopadłościanu o wysokości 1 m oraz długości i szerokości 6 m. Po bokach wypisane zostaną nazwy miejscowości, w których doszło do masowych mordów.


